onsdag 5 september 2018

Aktierna med högst direktavkastning

Det är dags att börja sikta mot den avlägsna utdelningssäsongen 2019! Lämpligt nog sammanställde Placera en lista över de bolag som väntas lämna högst direktavkastning både kommande år och 2020. Endast bolag som förväntas dela ut minst 4% är med på listan.
Direktavkastningen som presenteras bygger på analytikerestimat och således är det gällande att ju fler estimat, desto bättre chans att de visar sig stämma. Av den enkla anledningen har jag därmed rensat bort de bolag som endast hade ett estimat.
Bland de bolag som plockats bort av den anledning finns bland annat mina egna innehav SJR och eWork. Av de kvarvarande 52 bolagen återfinns 16 i Utdelningsportföljen. Dessa är markerade med fet stil.

BolagDA 2019DA 2020
Antal estimat
Maha Energy9,40%18,70%3
Tethys Oil9,10%9,70%4
Nordea Bank7,70%8,00%23
Oriflame7,60%8,20%5
Clas Ohlson7,60%7,60%4
H&M7,00%6,90%23
Arion Banki6,90%8,00%5
Swedbank6,50%6,50%23
SEB6,50%6,60%21
Nobia6,40%5,80%5
ITAB6,30%6,80%2
HiQ6,00%6,30%4
Bilia5,80%5,90%5
Coor5,80%6,10%2
Semcon5,70%6,00%2
SHB5,70%5,90%21
Nobina5,70%6,30%3
Telia Company5,70%5,80%24
NetEnt5,70%5,80%7
MQ Holding5,70%6,40%4
Resurs5,60%5,90%4
JM5,50%5,60%6
Ratos5,50%5,50%2
Diös5,30%5,60%3
NCC5,30%6,60%6
Byggmax5,20%5,20%2
Lammhults5,20%5,80%2
KappAhl5,10%5,00%4
Inwido5,10%5,40%4
Tieto4,90%5,10%11
Lucara Diamond4,90%5,20%6
Peab4,90%5,00%6
Catella4,80%5,40%3
Skanska4,80%5,10%8
Serneke4,80%5,20%2
Millicom4,80%5,20%15
Nordic Waterpr.4,70%5,30%2
SSAB4,70%5,20%19
Mekonomen4,70%4,80%4
Betsson4,50%4,20%8
Bonava4,50%4,40%5
Kindred Group4,40%4,30%8
Boliden4,30%3,40%8
Electrolux4,20%4,40%14
Acando4,20%4,60%3
ICA Gruppen4,10%4,10%6
Cloetta4,10%4,80%5
Com Hem4,00%4,40%5
Hemfosa4,00%4,20%5
Axfood4,00%4,00%6
Tele24,00%4,60%16
Intrum4,00%4,90%8
Genomsnitt
5,44%
5,88%
7,6

Det bolag som har högst antal estimat är Telia med 24 estimat. NordeaH&M och Swedbank har samtliga 23 estimat. Det bör ge en god fingervisning om hur bolagens utdelningar kommer se ut när det väl är dags för exdag.
För er som är nyfikna på mer info finner ni länk till artikeln och hela listan här.

lördag 1 september 2018

Utdelningsportföljen - Månadsrapport augusti

Sommaren är slut men börshumöret har varit fint augusti igenom och kulminerade med att OMX30 gick upp i hela 10 dagar i rad innan sviten slutligen bröts den 30 augusti.
Nu när september står för dörren blir det intressant att se om det goda humöret håller i sig. Historiskt sett har hösten varit en fin period för börsen men som med allt annat börsrelaterat så är historiken ingen garanti för framtiden.

Ändringar i Utdelningsportföljen:
Efter sommarens avyttringar i Dedicare och Drillcon har augusti varit en lugnt månad på försäljningsfronten. Min strategi med månatliga köp rullar på som vanligt och fokus har legat på främst Kinnevik, Latour och Telia där merparten av månadens inköp gjorts.
Investor som annars är ett obligatoriskt inköp har handlats för en bra bit över 400 kronor, och även om aktien fortfarande handlas med substansrabatt så har inte priset varit lika lockande efter att kursen gått upp nästan 9% under augusti.

Utdelningar:
Sommarstiltjen råder även under augusti men Kinneviks utdelning av MTG dopade månadens utdelningar rejält. Jag är inte intresserad av att ha MTG i Utdelningsportföljen och sålde aktien direkt när den trillade in i portföljen.

Augusti
Aktie20182017Ändring %
Akelius Pref13510035%
Kinnevik - MTG316--
Kinnevik - MTG FRAKTION29--
Kinnevik - MTG SR 110--
Volati Pref1009011%
Summa590190211%
Ackumulerad utdelning
20161654
20176216
20189155
Summa utdelningar sedan portföljstart17025

Portföljens utveckling:
Den fina utvecklingen har som sagt hållit i sig även under augusti vilket resulterat i att Utdelningsportföljen nådde nytt ATH i slutet av månaden. Senaste detta hände var i juli och det rekordet blev med andra ord väldigt kortlivat.
Enligt Avanzas grafer nådde portföljen även två nya milstolpar under augusti, 45% och 50% utveckling sedan start. Dessa uppnådda mål har jag noterat bland mina övriga sparmål som ni hittar här.
Hittills har året bjudit på en rejäl bergochdalbana och Utdelningsportföljen går segrande ur sommarens fajt med jämförande index. Index världen över handlas dock på rekordnivåer och det är inte alltför otänkbart att vi kommer få se en rejäl sättning under månaderna som kommer. När så sker har jag min krigskassa i högsta hugg och kommer fynda loss som aldrig förr!
Om en snar vecka är det återigen riksdagsval och det återstår att se hur detta påverkar börsen. Min gissning är: knappt ett dugg.

tisdag 28 augusti 2018

Utdelningshöjare 2019

Dagens Industri publicerade häromveckan en jättebra sammanställning över de bolag som förväntas höja utdelningarna mest under 2019. För att kvala in på listan måste den förväntade utdelningstillväxten ligga på minst 10%.

10% är för övrigt samma utdelningstillväxt som jag strävar efter att min Utdelningsportfölj årligen ska snitta in på. När jag gjorde den preliminära sammanställningen i februari slutade dock tillväxten på 9%. Med Kinneviks utdelning av MTG och en eventuell bonusutdelning från Resurs kanske min portföljen lyckas komma över 10% ändå. Vi får se hur det blev när det är dags för sammanställningen av 2018 någon gång i december.

Nu tillbaks till Di:s lista!
Som synes är det väldigt olika siffror som presenteras. Det finns lika många orsaker till det som det finns bolag på listan då alla bolag har olika utdelningspolicys att förhålla sig till.
Gemensamt för bolagen Haldex och Opus som toppar listan är att dessa av olika skäl tidigare varit tvungna att sänka sina utdelningar. Nu verkar bolagen dock ha repat sig från den tillfälliga svackan och med bibehållen utdelningspolicy bjuder de således på en hejdundrande utdelningstillväxt

BolagUTD 2018UTD 2019Höjning i SEKÖkning i %
Haldex0,55 kr1,83 kr1,28 kr233%
Opus0,05 kr0,13 kr0,08 kr160%
Munters0,30 kr0,66 kr0,36 kr120%
Lupe4,17 kr9,11 kr4,94 kr118%
SSAB 1,00 kr1,60 kr0,60 kr60%
Hoist Finance1,90 kr2,81 kr0,91 kr48%
Evolution Gaming8,83 kr12,05 kr3,22 kr36%
Stora Enso 4,02 kr5,42 kr1,40 kr35%
Lundin Mining0,82 kr1,10 kr0,28 kr34%
Leo Vegas1,18 kr1,49 kr0,31 kr26%
Systemair2,00 kr2,47 kr0,47 kr24%
SCA1,50 kr1,85 kr0,35 kr23%
Sandvik3,50 kr4,26 kr0,76 kr22%
Bravida Holding1,55 kr1,86 kr0,31 kr20%
Volvo4,25 kr5,08 kr0,83 kr20%
Hexagon 5,20 kr6,20 kr1,00 kr19%
Ahlsell1,65 kr1,94 kr0,29 kr18%
Securitas 4,00 kr4,60 kr0,60 kr15%
SAAB 5,50 kr6,29 kr0,79 kr14%
Loomis 9,00 kr10,23 kr1,23 kr14%
Sweco 5,00 kr5,67 kr0,67 kr13%
Tele2 4,00 kr4,53 kr0,53 kr13%
Alfa Laval4,25 kr4,81 kr0,56 kr13%
Autoliv SDB19,46 kr21,97 kr2,51 kr13%
Dometic2,05 kr2,31 kr0,26 kr13%
Pandox4,40 kr4,96 kr0,56 kr13%
SKF5,50 kr6,20 kr0,70 kr13%
Attendo1,27 kr1,43 kr0,16 kr13%
NCC8,00 kr9,00 kr1,00 kr13%
Ahlström-Munksjö5,10 kr5,73 kr0,63 kr12%
Boliden8,25 kr9,25 kr1,00 kr12%
ABB6,38 kr7,15 kr0,77 kr12%
ÅF5,00 kr5,57 kr0,57 kr11%
Lindab1,55 kr1,73 kr0,18 kr12%
Resurs Holding3,30 kr3,66 kr0,36 kr11%
Nokia SEK1,86 kr2,05 kr0,19 kr10%
Genomsnitt35%

Endast 5 av storbolagen från OMX30 lyckas ta sig in på listan. Det är trots allt imponerande av SSAB att höja utdelningen med hela 60%! Övriga bolag är i tur och ordning SCA, Sandvik, Volvo och slutligen Hexagon. Samtliga bolag är fina och platsar bra i en utdelningsportfölj!
Ni hittar hela artikeln från Dagens Industri här.